Mental Ray (Sesli ve Görüntülü Eğitim Seti)
search
  • Mental Ray (Sesli ve Görüntülü Eğitim Seti)

Mental Ray (Sesli ve Görüntülü Eğitim Seti)


Fiyatlar

Fiyat bulunamadı

Bugüne Kadar V-ray Kullananlar :

En çok sorulan sorulardan birisi olan V-Ray kullanıyorum, Mental Ray aklımı karıştırır mı?
Mental Ray ve V-Ray; iki araba markası gibidir. Birisi Mercedes ise, diğeri ise BMW dir. Mercedes kullanan BMW de rahatlıkla kullanır.
Yılların V-Ray kullananı olan ben Savaş KIMIL idda ediyorum :
Mental Ray kullanan artık V-Ray kullanmaz.

3D Studio Max programında fotoğraf gibi görüntü elde etmek için kullanılan başlıca iki tane render motoru vardır. Bunlardan birisi V-Ray diğeri ise Mental Ray''dir. 3D Studio Max programında özellikle Mental Ray konusunda çok büyük yenilikler getirilmiştir. Bu da gösteriyor ki Mental Ray konusundaki yenilikler Max''in yeni sürümlerinde büyük bir hızla devam edecektir. Büyük kullanım kolaylıkları getirilen Mental-Ray tartışmasız bir numara olacağını daha 3DS Max 2010 sürümünde ispatlamış vaziyettedir.

Mental Ray''in V-ray''a Göre Üstün Özellikleri:

1- Max''a sonradan dahil etme gereksinimi yoktur. Max programına dahil olarak gelmesi en büyük avantajıdır.
2- Max programına dahil olarak geldiğinden tüm sahne ile tam entegre olarak çalışmaktadır.
3- V-Ray render motoruna göre çok daha hızlı render almaktadır.
4- V-Ray''i normal vitesli bir araba gibi düşünün. Her aşamada ayarları siz yapacaksınız. Yani sürekli vites atmak zorundasınız. Mental Ray ise tiptronik vites gibi düşünün; yani ister otomatik vites olarak kullanılır ister manuel vites olarak kullanılır. Kısaca Mental Ray''de tüm ayarlar hazırdır. Sadece seçmeniz yeterlidir. Işıklandırma için saatlerce uğraşmanıza gerek yoktur. Örnek ışığı seçtiğinizde ayarlarından "İç Mekan Gündüz", "İç Mekan Gece", "Dış mekan Gündüz", "Dış Mekan Gece" gibi seçeneklerden birisini seçmeniz yeterlidir. Ama isterseniz tüm ayarları değiştirebiliyorsunuz.

5- ÖZELLİKLE MAX BÜYÜK YENİLİKLERİNDEN OLAN MENTAL RAY MOTORUNDAKİ PROMATERIALS, size materyal ve kaplama yapımında çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. V-ray de tüm malzeme ve kaplamalarda ayarları tek tek yapmak zorundasınız. Mental Ray proMaterilas''te tüm ayarlar otomatik olarak gelmektedir. Sadece malzemeyi seçmeniz yeterlidir. cam, plastik, ahşap vs. ve yine tüm ayarlarını değiştirebiliyorsunuz.

6- MAX EN BÜYÜK YENİLİKLERİNDEN OLAN MENTAL RAY PROMATERIALS, da yaptıkları çok büyük ilerlermelerden birisi gereksiz ayarları kapatmasıdır. Örneğin, siz malzeme türü olarak Seramik seçti iseniz size sadece burada gerekli ayarları açarak, gereksiz ayarları göstermiyor. Bunun sonucunda ayar havuzunda boğulmamış oluyorsunuz.

7-3D STUDIO MAX 2010 EN BÜYÜK YENİLİĞİ OLAN MENTAL RAY YARDIMCI PENCERESİDİR. Render penceresi altında yer alan ikinci pencerede tüm ayarlar toplanmış vaziyettedir. Artık ayar havuzunda boğulmak zorunda kalmayacaksınız.

Şu cümleyi söylemem yeterli olacaktır. 3D Studio Max 2009 ve 3D Studio Max 2010 sürümlerinde yapılan değişiklikler sadece Mental Ray konusundadır. Bu da gösteriyor ki, artık Mental Ray konusunda bir numaralı render motorudur. Şunu da unutmayınız ki , diğer 3D programlar örneğin Maya render motoru olarak Mental Ray kullanmaktadır.